צרו קשר
ּ

פסח – יציאה מעבדות לחרות על פי תורת הפנג שואי

מכל חגי ישראל ומועדיו נחשב חג הפסח ל"מלך המועדים". סיפור יציאת מצרים הוא בעצם סיפור של יציאה מעבדות לחירות. הרצון להגיע להרמוניה בא לידי ביטוי ביהדות וגם בתורת הפנג שואי, ויש קווים מקבילים רבים בין חוקי היהדות לבין עקרונות הפנג שואי. בשבועות שלפני חג הפסח אנו נוהגים לנקות את הבית ולסדר אותו. פנג שואי נותנת זווית ראייה נוספת למנהג זה, ומסבירה אנרגטית מה קורה לדיירי הבית כאשר הבית מסודר ומאורגן נכון. המילה "בית" היא עולם ומלואו, מושג שמלווה את האדם כל חייו. הבית הוא הרבה יותר ממבנה פיזי הכולל קירות, לבנים ורצפה, אלא הוא גם משקף את מי שאנחנו. הבית חי ונושם, ויש לו מפת גורל כמו לאדם. הבית חווה את כל מה שהאדם חווה, ולכן הוא זקוק לתחזוקה. כאשר אני שואלת את התלמידים שלי מהו בית עבורם, מרביתם מקשרים בית למונחים כמו שייכות, זיכרונות ילדות, שורשים, הגנה וביטחון.

אי סדר, עומס יתר ואגירה

עיקרה של תורת הפנג שואי הוא בהבנת תנועת אנרגיית החיים, הקרויה בסינית צ`י

על פי תורת הפנג שואי אי סדר, עומס יתר ואגירה מהווים בעיה חמורה, כי הצ`י שאמור להיכנס לתוך הבית מתקשה להיכנס, ובנוסף מעט הצ`י שהצליח להיכנס לתוך הבית אינו יכול לנוע בחופשיות ולמלא את החלל. צ`י תקוע מאט התרחשויות בחיים של בני הבית, הזדמנויות חדשות לא מגיעות, וחיי הדיירים "נעצרים". לכן חשוב כל כך לסדר, לנקות ולפנות חפצים מיותרים מתוך הבית, בכך לאפשר לצ`י לזרום בחופשיות ולהוות מקור של כוח ובנייה. סדר פיזי מעבר ליופי ולאסתטיות שבו גורם לסדר מנטלי ורגשי -"סדר חיצוני יוצר סדר פנימי".

סדר בחדר שינה יאפשר זרימה במערכת יחסים, סדר במטבח יעזור לקדם עניינים פיננסיים וסדר בסלון יקדם קשרים חברתיים.

אגירה

אגירה קשורה לעבר. באמצעות החפצים המיותרים והלא שימושיים האדם משמר את העבר, ובכך הוא בעצם מצהיר ליקום שלא מגיע לו שדברים חדשים ייכנסו לחייו.

עומס יתר

עומס יתר מצביע על חוסר שליטה של האדם בחייו. החפצים המיותרים הם ששולטים בו.

בנוסף לכך, עומס יתר מעיד על פחד מבדידות – האדם נצמד לחפצים שאין לו שימוש בהם.

לפעמים, עומס יתר נובע מחשש ש"לא יהיה לי כאשר אזדקק ל…" ובכך האדם כאילו מצהיר ואומר שהוא לא מאמין ביכולת של היקום לספק לו את צרכיו. האדם משדר לקוסמוס שלא מגיע לו.

בריאות

לאגירה ואי סדר יש השפעות על הבריאות של בני הבית. בני הבית מרגישים עייפים, מדוכאים, חסרי אנרגיה, ויש להם תחושה של כשלון. בנוסף, העומס בחלל מצר את דרכי הנשימה וגורם לתחושת כבדות.

הרבה פעמים אגירה בבית יוצרת גם עודף משקל אצל דיירי הבית.

"אל תחזיקו בביתכם דבר שאינכם חושבים אותו מועיל או יפה", אמר ויליאם מוריס.

חשיבות תחזוקת הבית

מלבד הסדר והנקיון בבית, חשוב להקפיד גם על תחזוקת הבית.

תורת הפנג שואי מייחסת חשיבות רבה לבית ברמה הסימבולית והרעיונית. הבית בהיותו זירת הפעולה של הצ`י מגיע בסופו של תהליך אל תוך גופנו. כל מחדל בתחזוקת הבית או בתפקודו משפיע על המצב של הצ`י וכפועל יוצא גם על בריאותנו ועל השפע שלנו. מצב התחזוקה של הבית משמש כמטפורה לתפקוד היומיומי של דייריו בתחומי החיים השונים.

  • מערכת האינסטלציה – מערכת האינסטלציה בבית מייצגת את העולם הרגשי, ולכן בעיות במערכת זו כמו ברזים מטפטפים, צינורות דולפים או חסימות בצנרת מעידות על בעיות רגשיות בלתי פתורות של דיירי הבית, וכן על קושי בהתמודדות עם פחדים וחרדות.
  • מערכת הביוב – בעיות במערכת הביוב מעידות על קושי בשחרור רגשות.
  • מערכת החשמל – מערכת החשמל בבית מסמלת את מערכת העצבים של דיירי הבית, ולכן בעיות במערכת זו כמו קצרים וקלקולים רבים של מכשירי חשמל מעידות על בעיות הקשורות למערכת העצבים ויוצרות עצבנות ומתח.
  • הקירות – הקירות בבית התפקידים בדומה לעור הגוף, ולכן קירות עם סדקים, קירות שציבעם מתקלף או קירות שבהם חורים ללא שימוש מעידים על בעיות הקשורות לפריצת גבולות אישיים ובנוסף לכך דיירי הבית חשים לא מוגנים.
  • גג דולף – גג דולף מעיד על בעייתיות בתחושת ההגנה של דיירי הבית, ובחשש מפני הלא נודע והבלתי צפוי.

תקלות חוזרות ונשנות בתפקוד מערכות הבית מעידות על קשיים משום שהבית משקף את המארג הרגשי-נפשי של בעליו. לכן חשוב כל כך שמצב התחזוקה של הבית יהיה תקין.

לסיכום, אין מקום כמו הבית, ביתכם משקף אתכם, את הדברים המעניינים אתכם, את ניסיון חייכם, את אמונותיכם ואת הדבר המיוחד לכם. באמצעות יצירת סביב הרמונית, סביבה של יופי וסדר, אתם מכבדים את עצמכם, את חייכם ואת יוצרכם.

בברכת חג שמח

רחל פררה – יועצת בכירה לפנג שואי

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ