צרו קשר
ּ

פאנג שואי,פאנג שוואי, יין ויאנג, חמשת האלמנטים/חמשת היסודות ואנרגיה

התורה הסינית שנקראת פאנג שואי עוסקת בקשר בין האדם לסביבתו, וזאת תוך הבנת זרימת האנרגיה במבנה, אנרגיה זו מכונה בסינית צ'י (CHI). הצ'י מתחלק לשתי איכויות שנקראות יין ויאנג. ושתי האיכויות הבסיסיות האלה מתבטאות ביקום בחמש צורות הנקראות חמשת האלמנטים שהם: אש, אדמה, מתכת, מים ועץ. או חמשת היסודות. בנוסף לשיטת הפאנג שוואי, הסינים פיתחו תורות נוספות שמתבססות ונשענות גם הן על הצ'י, היין והיאנג וחמשת היסודות.הם פיתחו את אמנויות הלחימה כמו, הטאי צ'י והצ'י קונג . שיטות ריפוי כמו אקופונקטורה (דיקור סיני) ושיאצ'ו וכן את האסטרולוגיה הסינית.

הצ'י – CHI

הצ'י הוא אנרגיית החיים הקיימת בכל דבר ודבר, והוא הכוח המניע והמחייה את הדברים. זהו כוח החיות המפעם בכל דבר בטבע. בחי, בצומח ובדומם. הצ'י יכול להתקיים כחומר או כאנרגיה. אנרגיה וחומר הן השלכות שונות של אותו הדבר, רק ברמת דחיסות שונה. כמו שהפיזיקאי אלברט אמר : "חומר הוא אשליה, חומר הוא בעצם צורה מוסווית של אנרגיה". יש צ'י חיובי ויש צ'י שלילי , ואיכות הצ'י משפיעה על איכות חיינו, על איכות בריאותינו הפיזית והנפשית, על מצבנו הכלכלי ועל מצבנו החברתי והזוגי .

יין ויאנג

היקום מכיל בתוכו ומבטא את עצמו בשתי איכויות שהן גם קוטביות וגם משלימות זו את זו. איכויות אלה נקראות יין ויאנג. כמו: זכר ונקבה,יום ולילה, חום וקור, קיץ וחורף, יובש ולחות, אור וצל, שמים וארץ, גבוה ונמוך. היין הוא תדר אנרגטי שקט ורגוע. ואילו היאנג הוא תדר אנרגטי מהיר ומואץ. כל דבר בעולם הינו יין או יאנג, אבל אין דבר שהוא רק יין או רק יאנג. כוחות מנוגדים אלה של היין והיאנג מכילים כל אחד יסוד של האחר. נקודה זעירה של יאנג מצויה תמיד ביין ולהיפך. יין ויאנג מצויים בכול, ביחסים שונים.היין בשיאו הופך ליאנג, והיאנג בשיאו הופך ליין.

חמשת האלמנטים – חמשת היסודות

לפי תורת הפאנג שואי הקוסמוס מיוצג על ידי חמישה אלמנטים: אש, אדמה, מתכת, מים ועץ. לכל אחד מן האלמנטים האלה מיוחס חומר, צורה, צבע , מספר וכיוון. כמו כן, בין חמשת היסודות האלה מתקיימות מערכות יחסים שונות, שתלויות ומשפיעות האחד על השני. מערכת יחסים של תמיכה והזנה, בה כל יסוד מזין ותומך ביסוד שבא אחריו במעגל. מערכת יחסים של החלשה, בה כל יסוד מחליש את היסוד שבא לפניו במעגל ומערכת יחסים של שליטה, בה כל יסוד שולט על יסוד שנמצא שני מהלכים אחריו במעגל.

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ